Moja książka Ocalić Kadam
o wyznaczaniu szlaków w Ugandzie i terapii psychodelicznej już w przedsprzedaży!


Buty trekkingowe niskie czy wysokie?

artykuł zewnętrzny

Model i typ butów trekkingowych dziecięcych zależeć będzie w dużej mierze od pory roku, w której zamierzamy zabierać pociechę na wyprawy. Obuwie z obniżoną cholewką najlepiej sprawdza się w cieplejszych miesiącach. Zimą znacznie lepiej będzie wybrać buty z wysoką, ocieplaną cholewką. Jednak temperatura na zewnątrz to nie jedyny wyznacznik. Należy również pamiętać, że wyższa cholewka znacznie lepiej stabilizuje kostkę, pozwalając uniknąć maluchowi bolesnych zwichnięć czy skręceń.

buty trekkingowe

Wybierając konkretny model butów trekkingowych dziecięcych warto sprawdzić też materiał, z którego został wykonany. Te z niską cholewką powinny być przewiewne, co zapobiegnie poceniu stopy podczas cieplejszych miesięcy, a tym samym pozwoli uniknąć otarć, pęcherzy czy nieprzyjemnego zapachu. Te z wysoką cholewką powinny być wyposażone w membranę, która nie pozwoli na dostanie się wilgoci do wnętrza buta. Przemoczone obuwie skutkowałoby tym samym, co nadmierne pocenie się stopy i zepsuło dziecku całą przyjemność z rodzinnej wycieczki.
 

Czy buty trekkingowe dla dzieci muszą być dedykowane najmłodszym?

Niekiedy rodzice nieco starszych dzieci zastanawiają się nad kupnem modelu dla dorosłych w tym samym lub nawet odrobinę większym rozmiarze niż nosi ich pociecha. Przecież stopa rośnie, a najmłodszemu członkowi rodziny podoba się właśnie ten model! Jednak taki wybór może się okazać poważnym błędem, co zniechęci pociechę do brania udziału w rodzinnych wyprawach. Modele butów trekkingowych dziecięcych zazwyczaj są węższe niż te dla dorosłych, a tym samym lepiej dopasowane do anatomii stopy dziecka.

Warto wspomnieć również o konieczności przymierzenia obuwia. W żadnym wypadku nie wolno kupować butów bez sprawdzenia, jak układa się ono na stopie, czy można wygodnie się w nim poruszać i czy nie istnieje zwiększone ryzyko otarć. Nawet, jeśli dziecko nie znosi mierzenia butów, co zdarza się dość często. W końcu to dla jego dobra, a reakcja na zdartą skórę stóp czy uciskające w niektórych miejscach buty z pewnością będzie znacznie gorsza niż marudzenie przed przymiarką.
 

O czym jeszcze pamiętać, aby wybrać dobre buty trekkingowe?

Dylematem, przed jakim staje wielu rodziców, jest to, czy buty trekkingowe dziecięce dla ich pociechy powinny być wiązane czy zapinane na rzepy. Te drugie nawet kilkulatek jest w stanie zapiąć samodzielnie, co dla dziecka często nie jest bez znaczenia. Z drugiej strony, wiązane obuwie można znacznie lepiej dopasować do stopy. Najważniejsze, aby podczas sznurowania uważać, by nie uciskać stopy dziecka w miejscach najbardziej podatnych na pęcherze i otarcia. Dzięki temu malec uniknie nieprzyjemnych doznań, a wędrówka będzie dla niego znacznie łatwiejsza i przyjemniejsza. Warto również pamiętać, aby po ok. pół godziny od rozpoczęcia marszu zawiązać buty ponownie, ponieważ po takim czasie najczęściej wiązania na sznurowadłach ulegają poluzowaniu, co może zniweczyć trud z ich dokładnego dopasowania przed podróżą.

Wybór odpowiednich butów trekkingowych dziecięcych dla pociechy wymaga nieco trudu i poświęcenia temu czasu. Warto to jednak zrobić, aby zobaczyć uśmiech pociechy po udanej, rodzinnej wyprawie.

Szeroki wybór butów trekkingowych dziecięcych znajdziesz na e-Horyzont.pl!


Poznaj więcej inspiracji na ten miesiąc – spójrz na prawy margines >