Moja książka Ocalić Kadam
o wyznaczaniu szlaków w Ugandzie i terapii psychodelicznej już w przedsprzedaży!


Alternatywa dla plastikowych rurek do picia

Opowiadania i felietony / Alternatywa dla plastikowych rurek
 

ekologiczna słomka

W balijskim Warung Titi wykorzystują do picia jednorazowe łodygi papai.

Najpierw ludzie z Zachodu zarażają tubylców swoimi wynalazkami, a później ich od nich odzwyczajają. Tak jest z przetworzoną żywnością, tak jest z plastikiem.

Plastikowe rurki, których żywot trwa kilka - kilkanaście minut lądują na chodnikach, w dżungli, morzach i na plażach. Mają jednak swoją ekologiczną konkurencję. Na Bali czy na Filipinach modne robią się rurki bambusowe. Mogą być używane wielokrotnie, jeśli są odpowiednio czyszczone lub przegotowywane. Mniej zabiegów wymagają rurki szklane czy metalowe. Nieliczne restauracje oferują z kolei łodygi, np. papai.

A w Polsce? Zastanawiam się, kto jako pierwszy zamiast oferować plastikowe słomki, zacznie oferować… słomki! Będzie mógł się pochwalić swoją innowacją uprzedzając zmiany w prawie europejskim, które prawdopodobnie zabroni używania plastikowych rurek.

Z Indonezji i Filipin przywiozłem ok. 20 rurek bambusowych, które rozeszły się jak ciepłe bułeczki. Została ostatnia z Bali i czeka na pierwszą osobę, która polubi fanpage Kalendarza Przygód i jako pierwsza skontaktuję się tam ze mną (konkurs zakończony).

Czytaj więcej o groźnym zanieczyszczeniu plastikiem oraz o krytykowaniu mojej akcji.


Poznaj więcej inspiracji na ten miesiąc – spójrz na prawy margines >