Moja książka Ocalić Kadam
o wyznaczaniu szlaków w Ugandzie i terapii psychodelicznej już w przedsprzedaży!


Poznaj Jelenią Górę i okolicę

artykuł zewnętrzny

Mieszkańcy Jeleniej Góry oraz przyjezdni mogą zdecydować się na wiele różnych sposobów spędzania wolnego czasu. Miasto oferuje liczne atrakcje i możliwości relaksu, a okoliczne tereny sprzyjają uprawianiu przeróżnych sportów na świeżym powietrzu. Są tu także ciekawe miejsca o znaczeniu historycznym oraz kulturalnym, które stanowią niecodzienną gratkę dla turystów. Bez względu na to co nas interesuje, z pewnością uda nam się spędzić ciekawie czas w Jeleniej Górze i okolicy. Chętnym na wyprawę w tę okolicę polecamy nocleg w hotelu z basenem Mercure Jelenia Góra, dogodnie położonym w pobliżu wielu atrakcji i pięknych zielonych terenów.
 

Jelenia Góra

Dla miłośników zwiedzania

Jeśli chodzi o ciekawe zabytki i poznawanie lokalnej historii, warto zacząć tutaj od Muzeum Karkonoskiego, które oferuje bardzo ciekawą ekspozycję dotyczącą całego regionu. Można zapoznać się z historią oraz współczesnym charakterem Karkonoszy, a także obejrzeć ciekawa wystawę szkła artystycznego. Innym muzeum, które może zaciekawić miłośników historii i literatury jest Muzeum Miejskie w Domu Gerharta Hauptmanna, które stanowi świetny przykład lokalnej architektury, a także prezentuje pamiątki związane z noblistą. Dla tych, którzy chcą dowiedzieć się jeszcze więcej na temat miejscowej historii oraz architektury, świetnym pomysłem na spędzenie dnia będzie wyprawa do okolicznych zamków w Bolkowie i Chojniku. Zwłaszcza ten drugi przyciąga uwagę, ze względu na udaną rewitalizację oraz organizację różnych wydarzeń historyzujących.

 

Lokalna historia

Zamek został wzniesiony w XIV wieku na szczycie góry Chojnik należącej do Karkonoszy i jest jedną z najciekawszych lokalnych atrakcji. Przyciąga miłośników historycznych budowli bez względu na porę roku i oferuje bardzo ciekawą architekturę warowną. O zachowanie jako dawnego kształtu w postaci zamku niższego i wyższego połączonych murami dbają lokalni archeolodzy i historycy sztuki - dzięki temu stanowi bardzo dobre odwzorowanie dawnej historycznej budowli. Przywrócenie go dla zwiedzających nie było łatwe ze względu na różne zniszczenia - zaczynając od pożarów, a na dewastacjach wojennych kończąc. Co ciekawe, przez kilka lat po II wojnie światowej w murach zamku funkcjonowało schronisko, które ze względu na bezpieczeństwo zostało zamknięte. Obecnie po wielu renowacjach i procesie rewitalizacji odbywają się na zamku turnieje kusznicze, a także stał się on siedzibą lokalnego bractwa rycerskiego. Innym historycznie ciekawym miejscem jest Wzgórze Krzywoustego, na którym niegdyś również znajdowała się budowla warowna. Obecnie jest to przede wszystkim punkt widokowy - na szczycie mieści się wieża, z której można podziwiać całą okolicę. Miłośnicy zwiedzania i poznawania polskiej historii z pewnością będą chcieli udać się w oba te miejsca.

 

Uzdrowisko w pięknych Cieplicach

Dla tych, którzy od zwiedzania i poznawania lokalnej historii chętniej korzystają z uroków natury, mamy inną ciekawą propozycję. Przede wszystkim warto odwiedzić Cieplice - uzdrowiskową dzielnicę Jeleniej Góry, w której można skorzystać z term oraz malowniczego parku. To świetne miejsce na popołudniowy relaks z rodziną lub znajomymi. Oprócz tego można zdecydować się na wyprawę rowerową jedną z tras w Kotlinie Jeleniogórskiej. To nie tylko piękny rejon o wielu urokliwych punktach widokowych, ale także miejsce gdzie zlokalizowanych jest 20 rezydencji zamkowych i pałacowych. Warto wskoczyć na dwa koła i udać się na wycieczkę krajoznawczą, która nie tylko pozwoli nam poznać uroki miejscowej natury, ale także piękne historyczne budowle. Dla osób chcących spędzić swój czas wolny wśród dzikiej natury, mamy propozycję wyprawy do Parku Krajobrazowego Doliny Bobru, który rozciąga się na terenie kilku gmin województwa dolnośląskiego.

 

Urlop w dolnośląskim

Jedno jest pewne - każdy znajdzie coś dla siebie w tej okolicy, bez względu na zainteresowania i preferencje odnośnie spędzania wolnego czasu. Jelenia Góra i jej najbliższe i dalsze okolice oferuje przeróżne atrakcje, zarówno te dla miłośników zwiedzania, jak i poszukujących wrażeń sportowych. Zachęcamy do spędzenia tutaj długiego weekendu lub całego urlopu!


Poznaj więcej inspiracji na ten miesiąc – spójrz na prawy margines >