Bartek Zobek

Osobiście sprawdzone!

Co nowego?

Porady


Ciekawostka dnia

W wielu krajach obowiązuje absurdalny meldunek turystów. I w niektórych miejscach jest ściśle przestrzegany. Właścicielka pensjonatu w Bitoli (Macedonia) wzięła od nas paszporty. Po jakimś czasie wróciła z policji z potwierdzeniem naszego zameldowania...Zaplanuj swój urlop: Chorwacja

Czy lubisz tę stronę? :)


Zapisz się na newsletter!


Wizy online

Naucz się pozycjonowania stron!

Wakacje na Nusa Penida
Spędź wakacje na tropikalnej wyspie!
Gdzie na narty na Słowacji w 2015 i 2016 r? Nie tylko Chopok! Znajdziesz tu praktyczne informacje: Gdzie są najlepsze stoki narciarskie na Słowacji.
Jaki jest najlepszy wyciąg narciarski w Donovaly? Noclegi tuż przy wyciągu są dodatkowym atutem tego miejsca. Ośrodki dla singli oraz rodzin z dzieckiem? Niedaleko: termy Besenova, czyli popularne wody termalne - Słowacja słynie z kąpielisk i źródeł termalnych.
Słowacja nartyNa narty do Donovaly


Pokaż zbliżenie lub noclegi w Donovaly

Donovaly to mała i urokliwa miejscowość w środkowej Słowacji. Dysponuje nowoczesnymi wyciągami i trasami narciarskimi o łącznej długości kilku kilometrów. Na dodatek pensjonaty oferujące noclegi (w apartamentach lub pokojach) położone są tuż przy wyciągu gondolowo-krzesełkowym. Najbliższy dzieli tylko 40 m od bramek.

Dodatkowym atutem jest fakt, że nawet w sezonie nie ma tłumów. Jedynie w weekendy podczas słowackich ferii mogą być kolejki.

Jeśli będziesz jechać autem osobowym przez Chyżne, to nie musisz kupować biletu na przejazd drogą ekspresową.

W Donovaly trasy narciarskie biegną po stokach dwóch gór:

1. Nova Hola - najdłuższy wyciąg krzesełkowo-gondolowy Telemix o długości 1312 m.

2. Zahradiste - najdłuższy wyciąg krzesełkowy o długości 774 m oferujący także jazdę nocną.

Na wszystkie wyciągi (łącznie kilkanaście) obowiązuje jeden karnet w ramach ośrodka Park Snow.

Sprawdź:
 

 

Inne rozrywki

Kręgle, bilard, rzutki, strzelnica, basen, bary i miejsca do potańczenia (Stodoła). W lutym zazwyczaj odbywają się też międzynarodowe zawody psich zaprzęgów. Za to jedyny sklep zamykają dość wcześnie...Czy wiesz, że możesz zarabiać pieniądze robiąc tylko to, co lubisz, gdzie lubisz i jak lubisz?:) Sprawdź jak!

Pozostałe atrakcje położone są w niedużej odległości:
 

  • Beszeniowa/Beszenowa (37 km): Besenova Thermal Park, czyli baseny termalne (gorące źródła),
     
  • nieopodal Liptowskiego Mikułasza (52 km): Aquapark Tatralandia, czyli najsłynniejszy na Słowacji park wodny.

Donovaly leży na pograniczu Wielkiej Fatry i Gór Starohorskich (Starohorské vrchy), wokół Przełęczy Donowalskiej

Za lasami i górami, za polskimi Beskidami, gdzieś między Chyżnem a Donovaly leży sobie mieścina Orawskie Podzamcze (Oravski Podzamok). A tam ładny zamek. Po zamku oprowadza pani Krystyna, która prawie idealnie radzi sobie z rodzimym językiem polskim (kiedyś poznała przystojnego Słowaka i wiadomo jak to się skończyło). Nas też oprowadziła. Po czym poprosiła o podwózkę. Odstawiliśmy ją pod dom i wzięliśmy numer telefonu na pamiątkę. Parę kilometrów dalej zatrzymał nas policjant twierdząc, że kilometr wcześniej jechałem za szybko. Zabrał prawo jazdy i poprosił o zorganizowanie pieniędzy na mandat. Szukałem, szukałem i odkryłem, że faktycznie w krzakach był ukryty inny policjant z kamerą. Słowakom gratulujemy sprytu. Zadzwoniliśmy do pani Krystyny, czy może podjechać i pomóc nam w negocjacjach, bo mandat miał być wysoki. Pani Krystyna wsiadła na rower, ale jakoś nie mogła nas zlokalizować i wróciła się do domu, gdy pojęła, że jesteśmy o kilometr za daleko. Pojechaliśmy po nią, przywieźliśmy do policjanta, a ona od razu na niego z krzykiem wyleciała. Okazało się, że to dobry znajomy jej męża. Skończyło się więc na pouczeniu i żarcie, że ma być za to flaszka. Po paru tygodniach dostaliśmy esemes od pani Krystyny, że policjant przychodzi do niej i pyta, co z tą flaszką. Czyli nie żart. Flaszkę przywiozłem przy następnej okazji, a później jeszcze jedną. I wszyscy żyli długo i szczęśliwie.

Cena noclegu 1 osoby w pokoju 2-os.: od 23 EUR*

Zalecana długość pobytu: 5 dni

Najlepszy okres: styczeń, luty, grudzień

Transport: samochodem

Polecane filmy: "Obsługiwałem angielskiego króla", "Opowieść o zwyczajnym szaleństwie", "Samotni", "Pociągi pod specjalnym nadzorem"

Więcej: Wikipedia, poradnik MSZ (wizy, szczepienia, bezpieczeństwo itp.), pogoda w Donovaly

* minimalna ocena 7 na 10

GaleriaRównież w styczniu: