Bartek Zobek

Osobiście sprawdzone!

Co nowego?

Porady


Ciekawostka dnia

Szokującej niespodzianki ze strony przebierańców oraz transseksualistów (uwodzących białych turystów) można doznać w Ameryce Łacińskiej oraz niektórych państwach azjatyckich. Jest kilka zasad rozróżniania płci (ramiona, stopy, dłonie, jabłko Adama), jednak słabo sprawdzają się w przypadku dobrej terapii hormonalnej. Tak powstała piosenka Latynoska Piękna...Zaplanuj swój urlop: Chorwacja

Czy lubisz tę stronę? :)


Zapisz się na newsletter!


Wizy online

Naucz się pozycjonowania stron!

Wakacje na Nusa Penida
Spędź wakacje na tropikalnej wyspie!
Na tej stronie znajdziesz praktyczne informacje:
Co warto zobaczyć na Ukrainie, gdzie można popływać z delfinami na Krymie, jakie są największe atrakcje turystyczne na Ukrainie, najciekawsze, najpiękniejsze miejsca. Jak zaplanować wyjazd na Ukrainę i trasę wyprawy na Krym samochodem, co zwiedzić po drodze? Jak zaplanować wycieczkę na Ukrainę i podróż na Krym: ciekawostki, ciekawe zabytki, porady, zdjęcia, filmy. Delfiny - ciekawostki.
Pływanie z delfinamiPływanie z delfinami na Krymie


Pokaż zbliżenie lub noclegi na Krymie

Jeśli ma być przygodnie, to tylko autem. Najlepiej wytrzymałym i niezbyt cennym.

W drodze do Lwowa odkryjesz, że progi zwalniające wcale nie muszą być oznakowane a jakość nawierzchni sprawi, że docenisz wysoki standard polskich dróg. Miasto za to urocze. Nie da się ukryć. Jeśli chcesz zsolidaryzować się z większością Polaków tu podróżujących, zamieszkaj w hotelu Lwów, od teraz jeszcze mniej będzie Cię dziwić na Ukrainie.

Jest parę miejsc godnych zwiedzenia. Nocą - starówka. Tutaj mieliśmy jeden z wielu ciekawych kontaktów z milicją ukraińską. Podczas gdy fotografowałem budynki, oni pałowali kogoś śpiącego na ławce, nie zdążyłem tego sfotografować, ale i tak ubiegli mój zamiar i kazali pokazywać zdjęcia. Szybko wsparli nas młodzi Ukraińcy krytykując postawę stróżów prawa, sugerując, że nieładny wizerunek kraju tworzą. A był to dopiero początek przygód z milicją...

Lwów

Lwów nocą

Lubisz kontrowersje? Będąc na Rynku, zapytaj o Kryjówkę. Gdy trafisz do regału z książkami - to tutaj.  Być może będziesz zapytany o hasło - odpowiedz: "Slava Ukraini". Jest to knajpa poświęcona Ukraińskiej Armii Powstańczej.

Jeśli lubisz imprezy, to Lwów jest jednym z lepszych miejsc na Ukrainie - ceny umiarkowane a w Polacy tolerowani a czasem mile widziani.

Za dnia zobacz zabytkowy Cmentarz Łyczakowski oraz zaraz za nim - Cmentarz Orląt Lwowskich. Przed zachodem słońca wybierz się na wzgórze zamkowe, żeby zobaczyć panoramę miasta.

Z Lwowa obierz kurs na Tarnopol (ciekaw jestem czy droga krajowa ma już asfalt na całym odcinku). A dalej - Humań. Tutaj możesz zatrzymać się na noc i zobaczyć niebrzydkie ogrody w Parku Zofiówka.
Na Krymie polecam wybrać jedno miejsce noclegowe i stąd wyjeżdżać na lokalne wycieczki lub objechać go zmieniając co parę dni miejsce noclegu.

Uwaga, od 2014 r., aby wjechać na Krym potrzebna jest wiza rosyjska.
 

Sudak

Widoki z fortecy w Sudaku

Najciekawsze miejsca na Krymie:

 

Sudak

Tutaj czeka na Ciebie Twierdza genueńska z pięknymi widokami na wybrzeże czarnomorskie oraz z możliwością przetestowania na koledze narzędzi tortur.

Nie polecam pobytu w Ałuszcie, za to między Ałusztą a Jałtą znajduje się jedno z kilku delfinariów na Krymie. Za umiarkowaną cenę możemy popływać samodzielnie z delfinami. Inna sprawa, że coraz mniej podobają mi się takie biznesy, o zoo nie wspominając.
 

Jałta

Miejsce na spacery i imprezy. Stąd też możemy się wybrać do Liwadii, gdzie w Pałacu Potockich odbyła się Konferencja Jałtańska. Pałac stanowi obecnie muzeum poświęcone temu wydarzeniu.

A dalej przez góry do mickiewiczowskiego Bakszyczaraju, gdzie czeka na Ciebie pałac chanów krymskich. Niedaleko mieści się też skalne średniowieczne miasteczko Czufut-Kale, do którego prowadzi górska ścieżka.

Czahówka

 

Przygody z milicją

Niniejszy tekst może zawierać treści przeznaczone dla osób pełnoletnich. Wersja serwisu dla dorosłych w przygotowaniu.

Sewastopol

Miasto portowe, w którym stacjonuje flota wojenna... Rosji. Są też antyczne ruiny greckie: Chersonez Taurydzki

Ku dopełnieniu przygody zamiast rezerwować noclegi na Krymie przez Internet możesz oddać się spontanowi i zatrzymać tam, gdzie Cię urzeknie krajobraz. Na dworcach do wieczora stacjonują osoby, które oferują noclegi turystom. My tak trafiliśmy do noclegowni, która wyglądała jak ośrodek psychiatryczny. Oczywiście mogliśmy wrócić i negocjować z innymi, ale człowiek chce wiedzieć, co go w życiu może czekać. Wracając z Krymu odwiedź:
 

Raki. Wycieczki Ukraina

Zagadka - co to jest? Rozwiązanie na dole galerii.

Kijów

Stratą byłoby pominąć to piękne miasto. Największe wrażenie robią sobory i cerkwie (Michajłowski, Mądrości Bożej i Św. Andrzeja). A jazda metrem jest prawdopodobnie najtańsza na świecie.

Noclegi w Kijowie należy zarezerwować z wyprzedzeniem przez Internet (zobacz hotele). My tego nie zrobiliśmy i zanim przeżyliśmy niżej opisaną przygodę, przeżyliśmy inną szukając przez kilka godzin noclegu w umiarkowanej cenie. Byliśmy już tak zmęczeni podróżą z Krymu oraz tym nocnym błądzeniem po mieście, że zdarzało nam się jeździć pod prąd... Ale naprawdę, to było tylko zmęczenie, żadna polska prowokacja ;)

Gdy znaleźliśmy w końcu hotel, to musieliśmy czekać kolejnych kilka godzin na zwolnienie pokoju. W nocy. W aucie. Przy ok. 10-15 stopniach. Przykryci koszulami, bo kto bierze śpiwór lub kurtkę w ciepłe kraje...

 

Pamiątki z podróży:

- akcesoria tatarskie
- czapka z Czufut Kale

Już sam wjazd do Ukrainy był sporym wyzwaniem, bo pani w okienku potrzebowała jakiegoś dokumentu, którego nie mieliśmy. Podszedł do nas jej kolega i powiedział, żeby dać jej na czekoladę.

Dalsza podróż na Krym obfitowała w kolejne niespodzianki. Przed pałacem w Liwadii spotkaliśmy muzykującego kozaka, który był swego czasu ozdobą Rynku w Krakowie. Skąd się wziął na Krymie? Otóż, gdy kończyła mu się ważność wizy, wracał na Ukrainę.

Z kolei po powrocie z Krymu, zatrzymaliśmy się w Kijowie w dużym hotelu wyglądającym mocno europejsko. A poza tym na każdym piętrze siedziała 50-letnia pani w fartuchu sprzątaczki. Jaka była jej funkcja? A jak sądzisz, czy opłaty za rozmowy telefoniczne reguluje się przy wymeldowaniu z hotelu? Nie. Jeszcze tego samego dnia pani w fartuchu polowała na nas z rachunkiem. Nam się jednak nie spieszyło, więc nazajutrz o 8 rano pani w fartuchu obudziła nas dobijając się do drzwi i prosząc uprzejmie o niezwłoczne opłacenie rachunku, bo chce iść do domu: Chłopcy, dawajcie pieniądze! No dawajcie pieniądze!

Jeszcze tego samego dnia w tym samym pokoju hotelowym czekała nas kolejna przygoda. Bohaterką znów była kobieta. Tym razem 20-letnia stewardessa. Dalsza część artykułu wkrótce w wersji dla dorosłych.

Cena noclegu 1 osoby w pokoju 2-os.: Lwów - od 7 EUR, Sudak - od 10 EUR, Jałta - od 14 EUR*

Zalecana długość pobytu: 3 tygodnie

Najlepszy okres: sierpień, wrzesień przy czym różnice między Lwowem i Kijowem a Krymem mogą być spore

Transport: samochodem

Polecane filmy: "Bitwa o Czarnobyl", "W ciemności", "Kierowca dla Wiery"

Więcej: Wikipedia, poradnik MSZ (wizy, szczepienia, bezpieczeństwo itp.), klimat na Krymie

* minimalna ocena 7 na 10

GaleriaRównież w sierpniu: