Bartek Zobek

Osobiście sprawdzone!

Co nowego?

Porady


Ciekawostka dnia

Prostytutki na całym świecie próbują oszukać turystów wzbudzając ich zaufanie, czasem do ostatniej chwili ukrywając swoje intencje. Pokazywanie zdjęć własnych dzieci jest w standardzie. Są też bardziej wyszukane formy damsko-męskich oszustw. Np. w Krakowie dziewczęta podrywają turystów i zaciągają do ulubionej knajpy, gdzie drink kosztuje nawet 100 zł, serwis w cenie.Zaplanuj swój urlop: Chorwacja

Czy lubisz tę stronę? :)


Zapisz się na newsletter!


Wizy online

Naucz się pozycjonowania stron!

Wakacje na Nusa Penida
Spędź wakacje na tropikalnej wyspie!
Tu znajdziesz praktyczne informacje: kiedy lecieć do Izraela, co zobaczyć, zwiedzić i gdzie zażyć kąpieli błotnych i jakie są największe atrakcje turystyczne.
Morze Martwe


Kąpiel w Morzu Martwym

Śmiertelnie niebezpieczne morze, które ma właściwości lecznicze. Jak to możliwe? Otóż:

1. Obszar Morza Martwego to największa depresja na świecie. Lustro wody leży na głębokości ok. 418 m.p.p.m. a wskutek ciągłego parowania (paruje nawet 7 milionów ton wody dziennie!) - obniża się.

2. Taka głębokość sprawia, że ciśnienie jest wyższe a powietrze bogatsze w tlen o 10% niż przeciętnie. Wyższe ciśnienie pociąga za sobą również wyższą temperaturę (w związku z przemianą adiabatyczną). Więc jadąc późną jesienią przez Izrael można się łapać za głowę, co to za pomysł, żeby się tam kąpać, ale po dojechaniu na miejsce, wszystko się wyjaśnia. A do tego dochodzi jeszcze grubsza warstwa ozonowa.

3. Woda w Morzu Martwym jest tak nasycona solą (średnio 28%), że człowiek może usiąść na wodzie. Minerały zawarte w wodzie, osadzie błotnym oraz pobliskich gorących źródłach są wykorzystywane w kosmetologii i lecznictwie. Czyste powietrze ściąga zaś kuracjuszy. Nocną atrakcją są imprezy błotne na plaży.

4. Tak duże zasolenie wody czyni ją jednak zabójczą dla wielu organizmów. Ryby wpływające tu z Jordanu giną. W akwenie żyją w zasadzie tylko bakterie. Człowiek po wypiciu szklanki wody z Morza Martwego mógłby umrzeć. Ale wypicie szklanki takiej wody byłoby bardzo trudne. Wzięcie do ust nawet odrobiny jest bardzo nieprzyjemne i pozostawia duży niesmak na długi czas. Sprawdziłem, zaufaj mi.

Hotele znajdziesz w Neve Zohar i Ein Bokek. Możesz też odpoczywać w Eljat nad Morzem Czerwonym.
Będąc w Izraelu warto zobaczyć oczywiście Jerozolimę i ewentualnie Betlejem (Palestyna).

Bezpośrednie loty z Warszawy do Tel Awiwu oferują linie El Al. Poza tym spędzając wakacje w Egipcie można wykupić wycieczkę fakultatywną (autokarową lub lotniczą) do Izraela.

Niebawem pełna relacja z podróży wraz ze zdjęciami i nielegalnym filmem.
 

Cena noclegu 1 osoby w pokoju 2-os.: Jerozolima od 26 EUR, Ejlat od 23 EUR, Neve Zohar od 41 EUR*

Zalecana długość pobytu: 2-7 dni

Najlepszy okres: październik, listopad

Transport: samolotem do Tel Awiwu lub autokarem z Egiptu

Polecane filmy: "Monachium", "Dług" (2010), "5 rozbitych kamer", "Dokąd teraz", "Królestwo niebieskie"

Więcej: Morze Martwe, Izrael, klimat, poradnik MSZ (wizy, szczepienia, bezpieczeństwo itp.)

* minimalna ocena 7 na 10

tanie wakacje
Poznaj Travelist skupiający najlepsze ofertylast minute w hotelach.


Co miesiąc rozwijam jedną relację z podróży. W przygotowaniu jest ich ponad 60. Jeśli ta wyżej interesuje Cię szczególnie, daj znać, postaram się ją podnieść w kolejce :)

A może inna podróż Cię również zainteresuje? Spójrz w prawo.

Oprócz tego ukończony jest dział porad (u góry po lewej).

 

Chcesz być na bieżąco? Polub Kalendarz na FaceBooku lub zapisz się na newsletter!

Zapisz się na newsletter!